Перейти до вмісту
Все, що треба знати про антиоксиданти

Все, що треба знати про антиоксиданти

Антиоксиданти – це речовини, які захищають організм від стресу. Від них залежить імунітет, а від імунітету – здатність людини функціонувати без стресу для фізичного та ментального здоров’я. Про джерела антиоксидантів, їх вплив на шкіру та побічні ефекти розповідаємо в матеріалі. 

Антиоксиданти – що це таке та для чого вони потрібні?

В організмі людини відбуваються різноманітні процеси, які забезпечують життєдіяльність тіла та органів. Багато джерел, серед яких, наприклад, вітаміни, мінерали та мікроелементи, які підзаряджають організм та захищають його від захворювань, ми отримуємо з продуктами харчування. За захист клітин в організмі людини відповідають антиоксиданти. 

Що таке антиоксиданти? Це речовини, які нейтралізують вільні радикали, які, своєю чергою, є каталізаторами окислювального стресу. Окислювальний стрес сприяє пошкодженню й руйнуванню клітин, що активізує процеси старіння та розвиток різних захворювань – хвороби серця, онкологічних захворювань, послабленню імунітета. 

Місія антиоксидантів полягає в знешкоджені вільних радикалів та недопусканні окислювального стресу. При цьому окислювальні процеси відбуваються постійно, а завдяки достатньому функціонуванню антиоксидантної системи в організмі утримується баланс. Додаткова пильність потрібна людям з хронічними захворюваннями, бо їхній організм може піддаватися окислювальному стресу швидше, ніж організм здорової людини. Також вище ризик окислювального стресу у людей, які ведуть нездоровий спосіб життя. 

антиоксиданти що це таке

Види антиоксидантів

Існують природні антиоксиданти – сполуки, які містяться в рослинах, – серед яких вітаміни С, Е та А, мінерали, фітохімікати та поліфеноли. В щоденному харчуванні ми отримуємо антиоксиданти з овочами, фруктами, ягодами, горіхами, зеленим чаєм тощо. 

Розберемо антиоксиданти, класифікація яких вказує на такі види та джерела цих сполук:

 • Вітаміни

Від окислювального стресу клітини захищають вітаміни С та Е. Їхніми джерелами є цитрусові, капуста, горіхи.

 • Мінерали

Селен – мінерал, який міститься в деяких антиоксидантних ферментах. Зокрема селен є в горіхах.

 • Фітохімікати та флавоноїди

До цих речовин відносяться, наприклад, каротиноїди, які можна споживати з помаранчевими, червоними та жовтими фруктами та овочами. 

 • Поліфеноли

Мають високу антиоксидантну дію. Містяться в червоному вині, волоських горіхах, оливковій олії. 

 • Коензими та ферменти

Допомагають знижувати окислювальний стрес та впливають на енергетичні процеси в клітинах.

Основна дія антиоксидантів

Антиоксиданти – це речовини, які запобігають утворенню окислювального стресу тим самим знижуючи ризик розвитку захворювань, пов’язаних з ним. Нейтралізація вільних радикалів, які спричиняють окислювальний стрес, відбувається шляхом передачі електронів, які зменшують реактивність радикалів, забезпечуючи їхню стабільність. Ця велика і відповідальна робота – основна функція антиоксидантів.

Додаткові корисні бонуси, які отримує організм разом з достатньою кількістю антиоксидантів, це:

 • Профілактика захворювань

Оскільки антиоксиданти знешкоджують вільні радикали, то й ризик хвороб серця та судин, раку, патологій нервової системи знижується. 

 • Підтримка імунітету

Завдяки антиоксидантам імунна система міцнішає й отримує достатню підзарядку для боротьби з інфекціями та хворобами. 

 • Профілактика старіння

Антиоксиданти активно використовують в індустрії краси, адже деякі з них сприяють уповільненню старіння та рівному та здоровому тону шкіри. 

 • Здоров’я очей

Деякі антиоксиданти сприяють здоров’ю очей, можуть знижувати ризик офтальмологічних проблем. 

антиоксиданти в продуктах харчування

Антиоксиданти та схуднення

Антиоксиданти, приклади дії цих сполук та їх надважлива функція для організму людини спонукають перевірити чи в усіх напрямках вони ефективні. Цікаво, що завдяки впливу на внутрішні процеси в організмі, антиоксиданти мають здатність сприяти й іншим процесам. Наприклад, схудненню. 

Антиоксиданти впливають на процес схуднення не прямо. Завдяки своїй функції допомагати боротися з хворобами та підтримувати імунітет, достатня кількість антиоксидантів в організмі сприяє зниженню запалення. Це веде до покращення функцій організму і може допомогти у зменшенні жирових відкладень, тому що ожиріння може бути наслідком запалення. 

До того ж оскільки серед антиоксидантів є вітаміни С та Е, разом з продуктами або харчовими добавками з цими вітамінами організм отримує енергію та ентузіазм вести активний спосіб життя. Це сприяє бажанню мати регулярну фізичну активність, що важливо, коли є мета схуднути.

Також варто розуміти, що антиоксиданти є частиною нашого життя незалежно від того, ведете ви активний спосіб життя чи ні, слідкуєте за власним здоров’ям чи ні, прагнете харчуватися збалансовано чи ні. Найпоширеніший спосіб отримання антиоксидантів – через їжу. І якщо основа раціону – це овочі, фрукти, ягоди, цільнозернові продукти, м’ясо, риба, рослинний білок, ви неодмінно отримуєте достатню кількість антиоксидантів. 

Скільки антиоксидантів треба на день та де їх брати?

Призначенням антиоксидантів для додаткового прийому, наприклад, щоб підтримати імунітет, займається лікар. Маючи анамнез пацієнта, скарги та мету лікування, лікар обирає антиоксидант та дозування індивідуально для пацієнта. 

Найпоширенішими антиоксидантами, які приймають додатково, є вітаміни С та Е, бета-каротин та селен. Добова норма залежить від потреб, а середні значення приблизно такі: 

 • 65-90 мг для вітаміну С, 
 • 15 мг для вітаміну Е, 
 • 3-6 мг для бета-каротину, 
 • 55 мкг для селену. 

При цьому слід пам’ятати, що додатковий прийом антиоксидантів є поширеною практикою, коли організму треба допомогти у боротьбі із запаленням. Натомість коли скарги на запалення та погане самопочуття відсутні, антиоксидантів в продуктах харчування достатньо, щоб наповнити організм вітамінами та мікроелементами, за умови дотримання збалансованого та різноманітного раціону. 

Для отримання антиоксидантів з їжею варто мати у своєму раціоні такі групи продуктів:

 • Фрукти: ягоди (журавлина, малина, смородина, полуниця, лохина, ожина), цитрусові (апельсини, грейпфрути, лайми, лимони, мандарини), гранат або гранатовий сік, червоний виноград, манго тощо.
 • Овочі: томати, темні зелені листові овочі (шпинат, кейл, петрушка), капуста та броколі, кольорові овочі (паприка, морква, кабачки, цукіні тощо). 
 • Горіхи та насіння: волоські та кедрові горіхи, мигдаль, насіння льону та чіа.
 • Морепродукти, нежирне м’ясо.
 • Цибуля ріпчаста, часник, цибуля порей.

А також зелений чай, червоне вино, темний шоколад, оливкова олія та спеції (наприклад, куркума та кориця). 

Маючи грамотно сформований раціон, який складається з різноманітних груп продуктів, організм отримує всі необхідні для якісного функціонування речовини. Натомість якщо ви замислюєтеся над тим, щоб приймати антиоксиданти додатково, найкращим рішенням буде звернутися за порадою до лікаря. 

Антиоксиданти у косметиці

У галузі краси антиоксиданти в косметиці є розповсюдженим та ефективним засобом у догляді за шкірою. Ці сполуки допомагають знешкоджувати вільні радикали як зсередини, так і зовні. Тому антивіковий захист та гарний тон та колір шкіри – одні з головних бонусів, коли ваші доглядові засоби мають антиоксиданти у складі.

антиоксиданти для шкіри

До косметичних засобів часто додають такі речовини з антиоксидантною дією, як вітаміни С та Е, коензим Q10, зелений чай, альфа ліпоєву кислоту. Ці речовини перш за все мають освітлювальний ефект, тому в рекомендаціях до використання косметики з антиоксидантами завжди є припис, що нанесення на шкіру захисту від сонця є обов’язковою умовою. 

Оскільки антиоксиданти є достатньо дієвими речовинами, найкраще вводити їх у свій догляд під наглядом косметолога чи дерматолога. Як правило, антиоксиданти входять до складу засобів, скерованих на зменшення запалень, вирівнювання та підтримку тону та текстури шкіри, лікування почервонінь, зменшення пігментації. 

Однак антиоксиданти можуть як суттєва поліпшити стан шкіри, так й мати протилежний ефект – залежить від типу шкіри та її схильності до висипань, почервонінь, реакцій на сонце. Тому до використання антиоксидантів в догляді варто підготуватися належним чином та проконсультуватися з фахівцем. 

Чим небезпечні антиоксиданти?

Швидкий дисклеймер – загалом антиоксиданти є цілком безпечними речовинами, які рідко викликають алергічні реакції та стають причиною побічних ефектів. Ми постійно вживаємо їх з їжею, тому випадки несприйняття цих сполук організмом є одиничними. Проте за недотримання прописаних лікарем дозувань або за умови переїдання одного специфічного джерела антиоксидантів, є ризик неприємних наслідків. 

Наприклад: 

 • понаднормове вживання вітаміну Е або бета-каротину може викликати нудоту та проблеми з апетитом;
 • взаємодія вітаміну Е з деякими ліками збільшує вірогідність побічних ефектів ліків, які приймаються;
 • приймання антиоксидантів додатково по самостійному призначенню може викликати незасвоєння вітамінів, передозування ними, алергічну реакцію;
 • вагітні та жінки, які годують, мають приймати антиоксиданти тільки за рекомендацією лікаря;
 • деякі люди мають індивідуальні реакції, зокрема алергію на цитрусові або інші групи продуктів – варто бути обережними з косметичними засобами та завжди попереджати лікарів про свої особливості, робити тест на алергени. 

Найкращим джерелом антиоксидантів для здорової людини є харчові продукти. Додаткові джерела вітамінів варто вживати виключно за рекомендацією лікаря. Також корисно пам’ятати, що антиоксиданти не є розв'язанням кожної проблеми зі здоров’ям, тому важливо дотримуватися балансу в раціоні та з уважністю ставитися до проявів свого організму. 

що таке антиоксиданти

Для урізноманітнення свого раціону – батончик FIZI

На перекус, десерт чи для швидкого сніданку перед тренуванням – батончики FIZI завжди є доречним варіантом, коли хочеться поласувати смачним. Спробуйте батончик Special Protein «Raspberry+Matcha» та отримайте заряд енергією та поповніть баланс антиоксидантів з малиною та матча. Бути здоровими з FIZI – просто.

Старіший пост
Новіший пост

Цікаво подивитись на батончики FIZI?

Слідкуй за нами в Instagram

Закрити (esc)

Відгуки

Use this popup to embed a mailing list sign up form. Alternatively use it as a simple call to action with a link to a product or a page.

Age verification

By clicking enter you are verifying that you are old enough to consume alcohol.