Перейти до вмісту
Чи справді «ми — це те, що ми їмо»? Розповідаємо як харчування впливає на ментальне здоров’я

Чи справді «ми — це те, що ми їмо»? Розповідаємо як харчування впливає на ментальне здоров’я

Чи помічали ви колись як наш настрій пов’язаний з їжею? Буває так, що важкий день на роботі та немає часу пообідати, а батончика FIZI, як на зло, поруч немає. Тоді ми чекаємо вечора, а потім наїдаємося та обов’язково заїдаємо все шоколадом. І відчуття наче класні, але все одно є важкість та дискомфорт. Або ж, можливо, ви любите заїдати свій стрес солодким чи снеками. 

Те, що ми їмо, впливає на наше самопочуття, здатність переживати стрес, спосіб життя та навіть ментальне здоров’я. Сьогодні розберемось, як харчування впливає на здоров’я людини і як це покращити (і харчування, і здоров’я).

Що таке здоров’я і чому воно пов’язане з харчуванням? 

ВООЗ пише, що здоров'я означає стан повного емоційного, психічного та фізичного добробуту.  Це визначення створили ще у 1948 році і з того часу, як в науці, так і в суспільстві було безліч відкриттів та змін. 

На сьогодні, здоров’я трактують як ресурс для підтримки функцій людини в суспільстві. Бути здоровим — це не самоціль, це сукупність можливостей тіла та мозку для щасливого та успішного життя. 

На наше здоров’я впливає безліч факторів. Серед яких: харчування, шкідливі звички, рівень стресу, суспільство, хронічні захворювання, кількість фізичної активності та частота чекапів в лікарів. І саме харчування є одним із найголовніших чинників. 

Ось як пояснюють важливість їжі в Гарварді: уявіть, що ваш мозок — це дорога автівка і їй потрібне належне пальне. Щоб добре їхати, потрібно регулярно заправлятися. І, якщо в дорогу автівку залити неякісне пальне, то автівка перестає добре їхати, в неї з’являються проблеми і врешті-решт вона ламається. 

Такий вплив харчування на здоров’я людини. Коли ми регулярно «заправляємо» себе швидкими вуглеводами та цукром, наш мозок та організм починає працювати гірше. І, якщо таке харчування триває роками, то з’являються проблеми з ШКТ, підвищений рівень тиску, проблеми з серцем та постійні стреси. 

Як їжа впливає на настрій?

Серотонін — це нейромедіатор, який допомагає регулювати сон і апетит. Він відповідає за наш настрій, допомагає справлятися з болем. І 95% відсотків цієї речовини виробляє наш кишково-шлунковий тракт. 

ШКТ не лише перетравлює їжу, а й керує емоціями. На виробництво серотоніну впливають мільярди «хороших» бактерій, які складають мікробіом кишківника. Вони захищають слизову оболонку вашого кишківника та забезпечують надійний бар’єр проти токсинів і «поганих» бактерій.

Те, що ми їмо буквально впливає на кількість «хороших» бактерій та серотонін. Чим більше ми їмо шкідливої їжі, тим більше страждає мікробіом нашого кишківника. Цим «хорошим» бактеріям, які виробляють серотонін та захищають наш організм від шкідливих бактерій немає чим харчуватися і з часом вони починають гинути. З цього і виникають проблеми з ШКТ, не перетравлювання їжі, здуття живота, а в наслідку — проблеми з ментальним та фізичним здоров’ям.

Яка їжа негативно впливає наше ментальне здоров’я? 

Зміна свого раціону, додавання корисних продуктів — це один з найефективніших кроків як покращити ментальне здоров’я.  Це доволі легко зробити: потрібно простежити за своїм харчуванням протягом кількох днів і записати як ви почуваєтесь після кожного прийому їжі. Чи відчуваєте ви важкість, чи підвищується тривога після додаткової чашки кави, чи шоколад справді дає насолоду.

Для того, щоб вам було легше переглянути свій раціон, ловіть список компонентів, які негативно впливають на ментальне здоров’я. 

 1. Цукор

Цукор послаблює здатність організму справлятися зі стресом. Харчування з високим вмістом цукру також спричиняє дисбаланс хімічних речовин у мозку, що може призвести до зниженої продуктивності. Відмова від цукру може викликати побічні ефекти, такі як дратівливість, підвищена тривожність, сплутаність свідомості та втома, що характерно для речовин, що викликають залежність. 

 1. Алкоголь

Часте  розпивання коктейлів чи пива може бути причиною поганого настрою, проблем зі здоров’ям та зниженої продуктивності. Людина, яка бореться з депресією або тривогою, часто може займатися самолікуванням, використовуючи алкоголь як механізм копінгу. Однак алкоголь лише пригнічує центральну нервову систему, яка контролює те, як людина обробляє свої емоції.

 1. Кофеїн

Кофеїн — це легкий стимулятор, коли відчуваєте себе трохи втомленим або виснаженим. На жаль, це також може сприяти розвитку тривожності. Причина в тому, що кофеїн порушує якість сну, що призводить до порушення режиму, що впливає на ментальне здоров’я. 

 1. Трансжири

Це ті жири, які природним чином не містяться в харчових продуктах. Його часто можна знайти у смажених у фритюрі продуктах або випічці. Споживання великої кількості продуктів із високим вмістом трансжирів може закупорити артерії та погіршити роботу вашої нервової системи. 

 1. Високий вміст натрію

Їжа з високим вмістом натрію зазвичай міститься у фаст-фуді або сильно оброблених продуктах Вона може порушити ваше психічне функціонування. Це пояснюється тим, що дієта з високим вмістом натрію призведе до зниження рівня серотоніну, нейромедіатора, відповідального за відчуття щастя та задоволення. 

Їжа для ментального здоров’я

А що тоді нам варто їсти щодня, аби ми залишались здоровими, у нас був хороший настрій і ШКТ працював добре? 

 1. Лосось. Містить багато вітамінів омега-3, які корисні для здоров'я мозку та можуть допомогти зменшити симптоми депресії.
 2. Куряче м'ясо. Містить триптофан, який регулює настрій і допомагає управляти стресом. 
 3. Цільні злаки. Надають складні вуглеводи для енергії та допомагають у засвоєнні триптофану.
 4. Авокадо. В нього багато корисних жирів, лютеїну, фолієвої кислоти. Всі ці речовини підтримують роботу мозку, регулюють настрій і пам'ять.
 5. Зелений салат. Містить багато магнію, який добре впливає на нервову систему та покращує сон.
 6. Йогурт. Містить пробіотики, які сприяють здоров'ю ШКТ, а також магній, калій і вітамін D для функціонування мозку і підтримки настрою.
 7. Горіхи. Багаті омега-3 та магній.
 8. Ягоди. Містять антиоксиданти, які допомагають нашому мозку краще опрацьовувати стресові події.
 9. Помідори. Підтримують здоров'я мозку, запобігають пошкодженню клітин, покращують увагу, пам'ять і логіку.
 10. Темний шоколад. Містить флавоноїди, які позитивно впливають на настрій, пам'ять та увагу.

FIZI — батони, які підтримують і менталку, і здоровий спосіб життя

Відмова від цукру, вуглеводів та шкідливих трансжирів може бути складною. Особливо, якщо ми звикли їсти щось смачненьке, замовляти в закладах десерти чи картоплю фрі. Але зміна раціону може бути набагато легшою з підтримкою FIZI.

Замініть усі шкідливі снеки та перекуси батонами FIZI з лінійки PROTEIN. Вони будуть у вас під рукою в обід на роботі, коли треба швиденько перекусити і ввечері, коли хочеться чимось поласувати. 

Бокс PROTEIN — це цілих десять батонів найякіснішого пального для нашого тіла і мозку. Мінімум 11 г протеїну на батон,  без білого цукру, лактози та глютену.

Старіший пост
Новіший пост

Цікаво подивитись на батончики FIZI?

Слідкуй за нами в Instagram

Закрити (esc)

Відгуки

Use this popup to embed a mailing list sign up form. Alternatively use it as a simple call to action with a link to a product or a page.

Age verification

By clicking enter you are verifying that you are old enough to consume alcohol.