Перейти до вмісту
Все, що потрібно знати про гороховий протеїн

Все, що потрібно знати про гороховий протеїн

Серед білків нетваринного походження найчастіше в спортивних батончиках та коктейлях можна зустріти гороховий протеїн. Напевно, при згадці про горох в уяві виникають образи консервованого горошку, що використовується під час приготування Олів’є або горохового супу, з яким не у всіх склалися добрі відносини ще з дитинства. І хоч на перший погляд горох не асоціюється з солододкими батончиками, проте саме ізолят з цих бобів є чудовою білковою основою для протеїнових перекусів. Давайте дізнаємося більше про цей продукт, його користь та відмінності від інших видів протеїнів.

Що таке гороховий протеїн

Гороховий протеїн – це котнцентрована суміш білків, що видобувається з колотого жовтого гороху. Перевага цього продукту в тому, що він містить усі 9 незамінних амінокислот, тобто тих, які організм не здатен синтезувати самостійно і має отримувати виключно з продуктів харчування. Протеїн з гороху є продуктом розслинного походження, а тому може бути доданий до раціону веганів, вегетаріанців та всіх, хто прагне зменшити кількість їжі тваринного походження і харчуватися більш разноманітно. 

Виготовляють гороховий протеїн механічним способом, подрібнюючи сухий або вологий горох у борошно, а потім відокремлюють клітковину та крохмальні компоненти за допомогою води. Залежно від обробки, кінцевий продукт називається або ізолятом, або концентратом горохового білка. Як випливає з назви, ізолят горохового білка має більший вміст білка та містить менше вуглеводів, ніж концентрат. В батончиках FIZI з лінійки Protein використовується ізолят горохового протеїну, який містить в собі 85% білка. Цей компонент допомагає отримати потрібну кількість амінокислот з легкого перекусу, що дуже зручно для людей з активним стилей життя.

Процес виробництва

Як ми вже сказали, гороховий протеїн виробляють із жовтого гороху (Pisum sativum). Ця рослина поширена в США, Канаді та Європі, зокрема у Франції та Бельгії. Підприємства, що забезпечують виробництво білка з гороху з’являються і в Україні, адже попит на рослинний білок, зокрема гороховий, зростає.

Гороховий протеїн отримують за допомогою процесу ізоляції білку з сировини без використання хімічних розчинників. Цей процес включає суху і рідку фази. Під час сухого процесу зовнішня оболонка горошини подрібнюється і видаляється механічним способом.

Після подрібнення і помелу отримують борошно, яке містить розчинні волокна, крохмаль, білки, вітаміни і мінеральні речовини. Завдяки своїй водорозчинності, сирий протеїн у горосі легко відокремлюється від клітковини та крохмалю шляхом вологого фільтрування та центрифугування.

Готовим продуктом є легкий білий порошок очищеного білка, який вже готовий до використання в харчових технологіях для виробництва батончиків, коктейлів, смузі, сумішей для випікання. Ізолят білка гороху є кінцевим продуктом екстракції білка із золотого горошку. Це висококонцентрована білкова речовина, що має винятковий рівень засвоюваності організмом людини – до 98%. Також цікаво відзначити, що більшість вуглеводів видаляється при виробництві ізолятів білка гороху, тому цей компонент чудово підходить для виробництва низьковуглеводних продуктів. Він не впливає на колір, смак або текстуру продуктів, тому чудово підходить для виробництва як солодких батончиків, так і солоних продуктів: веганських сирів та сосисок.

гороховий протеїн користь та шкода

Харчова цінність горохового білка

Вміст однієї 30-грамової мірної ложки ізоляту горохового білка містить:

 • 120 калорій
 • 25,2 г білка
 • 0,5 г вуглеводів
 • 2 г жиру

Крім цього, на відміну від інших видів рослинних білків, протеїновий порошок з гороху є повноцінним джерелом білка, тобто він містить усі 9 незамінних амінокислот, які потрібні вашому організму. Для наочності пропонуємо вам переглянути розподіл амінокислот для ізоляту горохового протеїну на 100 г, починаючи з незамінних амінокислот:

 • Треонін 2,5 г
 • Метіонін 0,3г
 • Фенілаланін 3,7 г
 • Гістидин 1,6 г
 • Лізин 4,7 г
 • Валін 2,7г
 • Ізолейцин 2,3 г
 • Лейцин 5,7 г
 • Триптофан 0,94 г

Таким чином, загальний вміст незамінних аміноклислот становить 23,6 грами на 100 г продукту.

А ось вміст замінних амінокислот на 100 г білка гороху:

 • Серин 3,6 г
 • Гліцин 2,8г
 • Глутамінова кислота 12,9 г
 • Пролін 3,1г
 • Цистеїн 0,2 г
 • Аланін 3,2 г
 • Тирозин 2,6 г
 • Аргінін 5,9 г

Окрім кількості незамінних амінокислот, загальний вміст амінокислот у білку гороху становить 34,4 г на 100 г. Крім того, рослинний гороховий протеїн природним чином не містить лактози, горіхів і глютену, що ідеально підходить для тих, хто страждає на алергію, непереносимість одного з цих продуктів або має дієтичні обмеження. Він також, як правило, легше засвоюється травною системою, ніж білки з молочних продуктів.

Ще одна вагома причина обирати гороховий білок – це екологічність виробництва продукту. Горох, зокрема, вимагає менше води для вирощування, ніж інші поширені тваринні та рослинні джерела білку, такі як квасоля та горіхи. Для порівняння: щоб отримати 1 кілограм зеленого горошку потрібно 595 літрів води, очищеного мигдалю – 16 095 літрів, яловичини – 15 414 літрів, кешью – 14 218 літрів, сочевиці – 5874 літрів, квасолі – 5053, молока – 1020 літрів.

Чим гороховий білок відрізняється від усіх інших джерел білка?

З розслинних джерел протеїну найчастіше можна зустріти соєвий, гороховий або соєвий протеїн.

 • Гороховий протеїн vs соєвий протеїн

І гороховий, і соєвий білки сьогодні доступні на ринку та є популярними веганськими джерелами білка. Навіть люди, які не є веганами, можуть легко включити в свій раціон гороховий чи рисовий протеїн у вигляді спортивного харчування, сумішей для приготування протеїнових коктейлів та батончиків. Але щодо безпечності білкового порошку з сої можуть бути сумніви. Виготовлений із високоочищеної ізольованої сої, соєвий білок містить так звані фітати, які можуть зменшити засвоєння мінералів, зокрема заліза та цинку. Також соєвий білок є поширеним алергеном, а гороховий протеїн – гіпоалергенний. Тож якщо у вас відсутня алергія на сою, ці обидва джерела білка можуть бути частиною збалансованої дієти. Не обов’язково обмежуватися лише протеїном із сої у вигляді порошку – темпе, тофу та соєві боби можуть стати чудовим доповненням до звичних страв.

 • Гороховий протеїн vs рисовий протеїн

Рис, особливо коричневий, містить багато важливих незамінних амінокислот, необхідних вашому організму. Проте, на відміну від горохового білка, рисовий білок не є повноцінним джерелом протеїнів. Це насправді пояснює, чому до порошку з рисового протеїну часто виробники додають гороховий. Багато людей також вважають виразний смак порошку рисового протеїну трохи неприємним і віддають перевагу більш нейтральному смаку порошку горохового білка.

Гороховий білок також містить трохи більше білка на 100-калорійну порцію, ніж рисовий білок — 22 грами проти 15 грамів. Це робить білок у горосі більш привабливим для споживачив, які ретельно стежать за балансом білків, жирів та вуглеводів в раціоні.

Якщо вам цікаво дізнатися більше про інші види протеїнів – радимо прочитати нашу статтю “Що таке протеїн та яка його роль в раціоні”, де ми детально розповіли про особливості кожного джерела білка.

Гороховий протеїн: користь і шкода

Окрім багатого амінокислотного профілю, нейтрального смаку та екологічного способу виробництва, про які ми вже згадали, протеїн із бобів гороху має ще кілька переваг. Гороховий протеїн легко засвоюється, не містить глютену, глюкози і лактози. Він не викликає здуття живота та дискомфорту травлення після вживання. Приблизно одна мірна ложка горохового білкового порошку містить 45% рекомендованої щоденної дози заліза. Цей елемент важливий для здоров’я вашого мозку та імунної системи, адже бере участь у багатьох метаболічних процесах. Щоб покращити засвоєння заліза з білків рослинного походження, дієтологи рекомендують їсти їх разом з продуктами, багатими на вітамін С – ягодами, капустою, цитрусовими, шпинатом.

Також споживання горохового протеїну може допомогти вам контролювати свою вагу, оскільки протеїн сповільнює вивільнення глюкози з вуглеводів і забезпечує довготривалу ситість. Тому для бажаючих схуднути, гороховий протеїн може допомогти збалансувати рівень енергії та уникнути нападів голоду, які можуть призвести до переїдань та зловживань нездоровою їжею. 

Білок гороху загалом не має побічних ефектів, і це одна з його переваг. Якщо ви дотримуєтесь режиму харчування з обмеженням натрію, ви можете обговорити використання горохового протеїну з вашим лікарем про всяк випадок, адже цей продукт містить певну кількість мінералу.

Сподіваємося, наш матеріал допоміг вам більше дізнатися протеїн з гороху та задуматися про додавання цього продукту у раціон. А щоб почати знайомство смачно, рекомендуємо спробувати мікс білкових батончиків fizi.ua у наборі PROTEIN BOX, куди входять одразу 4 смаки батончиків на основі горіхів та горохового протеїну. Спробуйте та переконайтеся, що частково замінити тваринний білок розслинним можна без стресу та прісних смаків, а насолоджуючись смачними поєднаннями натуральних компонентів!
Старіший пост
Новіший пост

Цікаво подивитись на батончики FIZI?

Слідкуй за нами в Instagram

Закрити (esc)

Відгуки

Use this popup to embed a mailing list sign up form. Alternatively use it as a simple call to action with a link to a product or a page.

Age verification

By clicking enter you are verifying that you are old enough to consume alcohol.